تحلیل چشم انداز روزانه قیمت جهانی اونس طلا

امروز برای قیمت جهانی اونس طلا پیش بینی می شود قیمت آن با توجه به شکست سطح حمایت ۱۴۹۶ تا سطح حمایت بعدی ۱۴۷۹ کاهش یابد. همانطور که در چارت پایین دیده می شود این سطح حمایت ۱۴۹۶ بر روی خط فیبوناچی پروجکشن ۱۲۳٫۶ درصدی از یک موج صعودی (c) از سطح ۱۲۶۵ قرار داشت که با قدرت شکسته شد و شکست سطح ۱۴۹۲ (پایین ترین سطح ۲۲ اوت ۲۰۱۹) منجر به کاهش قیمت تا سطوح ۱۴۸۳ و ۱۴۷۹ خواهد شد.

از منظر تحلیل تکنیکال واگرایی کاهشی در اندیکاتور روزانه RSI اشاره به کاهش قیمت به سوی سطح ۱۴۷۹ دارد. فیبوناچی پروجکشن ابزاری مانند فیبوناچی اکستنشن می باشد و نقاط بازگشت بیش از ۱۰۰ درصد بازگشت هر موج را نمایش می دهد با این تفاوت که میزان بازگشت تصحیح قیمت در یک موج برای بدست آوردن نقاط بالای ۱۰۰ درصد آن روند اهمیت دارد. در نمودار زیر همانطور که دیده می شود قیمت جهانی اونس طلا نسبت به نقاطی که با فلش مشخص شده عکس العمل نشان داده است.

همانطور که در نمودار زیر دیده می شود علاوه بر این موج (c) در اطراف سطح مقاومت ۱۵۲۴ به پیک و سقف خود رسیده است و از منظر تحلیل تکنیکال چهارمین موج از مولفه امواج الیوت یعنی موج ۴ در سطح ۱۳۸۱ به پایان رسیده است و این احتمال قویا وجود دارد که قیمت به این سطح نزدیک شود.

در چارت یک ساعته به نظر می رسد که قیمت جهانی اونس طلا در موج نزولی c در نوسان است که سومین موج از چرخه سه موجی از سطح ۱۵۳۴ محسوب می شود و در این موج قادر است خود را تا سطوح ۱۴۸۳ و ۱۴۶۷ پایین بکشاند که هر یک از این سطوح به ترتیب بر روی خطوط فیبوناچی ریتریسمنت ۳۸٫۲ درصدی و ۵۰ درصدی از روند صعودی ۱۴۰۰ به ۱۵۳۴ تشکیل شده اند.

گفتنی است در حرکت صعودی اولین سطح مقاومت قیمت بر روی ۱۵۰۲ دیده می شود که اگر به هر دلیلی شکسته شود و کندل دو ساعته بالای آن بسته شود موجب تقویت قیمت جهانی اونس طلا به سطوح ۱۵۱۴ و ۱۵۲۴ خواهد شد.

فیبوناچی ریتریسمنت ساده ترین و کاربردی ترین ابزار از گروه خطوط فیبوناچی ها می باشد و عموما زمانی که بازار در روندی خاص حرکت می کند در بازه هایی تمایل به بازگشت و تصحیح نسبت به قیمت های قبلی دارد اما پس از مدتی تمایل به ادامه روند غالب پیدا می کند.

درصدهای تصحیح بازگشت روند به ترتیب ۷٫۰۰ – ۱۴٫۶ –  ۲۳٫۶ – ۳۸٫۲ – ۵۰ – ۶۱٫۸ – ۷۶٫۴ – ۸۶٫۴ و ۱۰۰ درصدی در چارت پایین مشخص شده اند. نکته دیگر در مورد رسم ابزار فیبوناچی ریتریسمنت این است که همیشه از سمت آغاز روند به انتهای روند ترسیم می شود. در نمودار پایین، روند احتمالی حرکت آتی قیمت جهانی اونس طلا و هدف بعدی آن به وضوح مشخص شده است.

هر چند انتشار صورتجلسه نشست ماه جولای بانک مرکزی آمریکا گمانه زنی ها پیرامون کاهش بیشتر نرخ بهره را کمتر کرده است اما سرمایه گذاران بازار در انتظار سخنان جرومی پاول رئیس بانک فدرال رزرو آمریکا در جکسون هول هستند تا سرنخ های بیشتری از سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا به دست آورند و در سایر تحولات آمار موجودی ذخایر طلا صندوق جهانی اسپایدر (SPDR) به ۸۵۴٫۸۴۴ تن افزایش یافت.

در حال حاضر تمرکز بازار روی سمپوزیوم سالانه بانک فدرال رزرو آمریکا است تا سرنخ هایی از رویکرد پولی آینده بانک مرکزی آمریکا به دست بیاورد و براساس معاملات آتی هم اکنون ۱۰۰ درصد احتمال آن می رود که نرخ بهره بانک فدرال در جلسه ماه سپتامبر سال میلادی جاری به میزان ۲۵ واحد پایه و بیش از یکصد واحد پایه در سال آینده کاهش یابد.

برای امروز سرمایه گذاران بازارهای مالی همچنین منتظر سخنرانی رئیس بانک فدرال در نشست سالانه بانک مرکزی آمریکا و نشست گروه هفت (G7) در اواخر این هفته هستند تا ببینند سیاست گذاران قصد دارند برای تقویت رشد اقتصادی چه اقداماتی را به اجرا بگذارند و آیا موضع تهاجی را در مورد کاهش بیشتر نرخ بهره اتخاذ خواهد کرد یا خیر. دیروز دو مقام بانک مرکزی آمریکا با اشاره به اختلافات موجود در بانک فدرال رزرو اعلام کردند احتمال اینکه در مقطع فعلی اقدام محرک اقتصادی بیشتری انجام گیرد ضعیف است.

نمودار روند تغییرات تایم فریم ۱ ساعته قیمت جهانی اونس طلا

نمودار روند تغییرات تایم فریم روزانه قیمت جهانی اونس طلا