تحلیل چشم انداز روزانه قیمت جهانی مس و آلومینیم بازار فلزات لندن

برای قیمت جهانی مس در بازار بورس فلزات لندن پیش بینی می شود قیمت آن با سطح مقاومت ۵۸۳۸ دلار در هر تن مواجه شود و مدتی را در پایین این سطح مقاومت در نوسان باشد یا اینکه قبل از افزایش دوباره به سوی سطح حمایت ۵۷۳۶ اصلاح کند که در نمودار پایین به وضوح مشاهده می شود.

همانطور که در چارت پایین قیمت جهانی مس به روشنی دیده می شود این سطح مقاومت ۵۸۳۸ بر روی خط فیبوناچی پروجکشن ۳۸٫۲ درصدی از یک موج نزولی C از سطح ۶۱۷۰ تشکیل شده است و این موج در حوالی سطح ۵۵۰۶ (خط فیبوناچی پروجکشن ۷۶٫۴ درصدی) متوقف شده است و هنوز مشخص نیست که این موج C تکمیل شده است یا نه.

فیبوناچی پروجکشن ابزاری مانند فیبوناچی اکستنشن می باشد و نقاط بازگشت بیش از ۱۰۰ درصد بازگشت هر موج را نمایش می دهد با این تفاوت که میزان بازگشت تصحیح قیمت در یک موج برای بدست آوردن نقاط بالای ۱۰۰ درصد آن روند اهمیت دارد. در نمودار زیر همانطور که دیده می شود قیمت جهانی مس نسبت به نقاطی که با فلش مشخص شده عکس العمل نشان داده است.

از نظر بررسی تکنیکال در چارت پایین قسمت واضح آن است موج اصلاحی که در برخورد به سطح حمایت ۵۵۰۶ اتفاق افتاده از سه موج شکل گرفته است و تاکنون موج اول آن کامل شده است و موج دوم آن یعنی موج b ممکن است قیمت را تا سطوح ۵۷۳۶ و ۵۶۳۳ پایین بکشاند و بعد از آن در موج سوم یعنی موج c قرار گیرد و تا سطح مقاومت ۵۸۳۸ افزایش یابد.

به باور ما در حرکت صعودی چنانچه از بالا سطح مقاومت ۵۸۳۸ با قدرت شکسته شود باعث تقویت قیمت آن به سطح مقاومت بعدی ۵۹۶۵ می شود که در چارت پایین مشاهده می فرمائید. بورس فلزات لندن (LME) یکی از قدیمی ‌ترین بورس‌های کالایی در دنیاست که فلزات غیرآهنی از جمله مس در آن معامله می‌شوند که در این بورس علاوه بر کالاهای مذکور شاخص قیمت بورس فلزات لندن (LMEX) نیز که شاخصی از قیمت ۶ فلز اصلی (آلومینیوم، مس، سرب، نیکل، قلع و روی) است، قابل معامله است. در نمودار زیر، روند احتمالی حرکت آتی قیمت مس و هدف بعدی آن به وضوح مشخص شده است.

در چارت بعدی برای قیمت جهانی آلومینیم آلیاژی در بازار بورس فلزات لندن پیش بینی می شود قیمت آن به این حرکت افزایشی خود در حوالی سطوح مقاومت ۱۸۰۰ و ۱۸۱۵ پایان دهد که این موضوع را بررسی سطوح فیبوناچی ریتریسمنت و بررسی امواج الیوت ویو در چارت به وضوح نشان داده است.

اصل امواج الیوت در واقع یک شکل از تحلیل فنی و تکنیکال است که معامله گران از آن برای تجزیه و تحلیل چرخه بازار مالی و پیش بینی روند بازار با شناسایی شدت در روانشناسی سرمایه گذار، قیمت های بالا و پایین و دیگر عوامل جمعی استفاده می کنند.

این در حالی است که فیبوناچی ریتریسمنت ساده ترین و کاربردی ترین ابزار از گروه خطوط فیبوناچی ها می باشد و عموما زمانی که بازار در روندی خاص حرکت می کند در بازه هایی تمایل به بازگشت و تصحیح نسبت به قیمت های قبلی دارد اما پس از مدتی تمایل به ادامه روند غالب پیدا می کند.

درصدهای تصحیح بازگشت روند به ترتیب ۷٫۰۰ – ۱۴٫۶ –  ۲۳٫۶ – ۳۸٫۲ – ۵۰ – ۶۱٫۸ – ۷۶٫۴ – ۸۶٫۴ و ۱۰۰ درصدی در چارت پایین مشخص شده اند. نکته دیگر در مورد رسم ابزار فیبوناچی ریتریسمنت این است که همیشه از سمت آغاز روند به انتهای روند ترسیم می شود که در چارت پایین به وضوح مشخص گردیده است.

همانطور که در چارت دیده می شود این سطوح مقاومت ۱۸۰۰ و ۱۸۱۵ به ترتیب بر روی خطوط فیبوناچی ریتریسمنت ۵۰ درصدی و ۶۱٫۸ درصدی از روند نزولی ۱۸۶۶ به ۱۷۳۴ تشکیل شده اند و هر یک از این خطوط فیبوناچی ریتریسمنت به اندازه ی کافی قدرتمند هستند که بتوانند جلوی افزایش قیمت را بگیرند و باعث تشکیل حرکت اصلاحی نزولی برای قیمت آلومینیم آلیاژی شوند. این سطوح توسط رزیستنس دیگری در سطح ۱۸۰۷ (بالاترین سطح ۱۹ اوت ۲۰۱۹) مورد مقاومت جدی قرار گرفته اند.

از این رو این احتمال قویا وجود دارد که یک سقف موقت برای قیمت جهانی آلومینیم آلیاژی در حوالی این سطوح مقاومت ساخته شود اما اگر به هر دلیلی قیمت بتواند به بالای سطح مقاومت ۱۸۱۵ افزایش یابد و کندل روزانه بالای آن بسته شود می تواند تا سطوح مقاومت بعدی ۱۸۳۴ و ۱۸۶۶ افزایش داشته باشد.

این در حالی است که در حرکت نزولی چنانچه سطح حمایت ۱۷۸۴ با قدرت شکسته شود منجر به کاهش قیمت آن تا سطح حمایت بعدی ۱۷۶۵ دلار در هر تن خواهد شد. در نمودار بعدی، روند احتمالی حرکت آتی قیمت جهانی آلومینیم آلیاژی و هدف بعدی آن به وضوح مشخص شده است.

نمودار روند تغییرات تایم فریم روزانه قیمت جهانی هر تن مس در بازار بورس فلزات لندن

نمودار روند تغییرات تایم فریم ۱ ساعته قیمت جهانی هر تن آلومینیم آلیاژی در بازار بورس فلزات لندن