تحلیل چشم انداز روزانه قیمت جهانی اونس طلا

امروز برای قیمت جهانی اونس طلا پیش بینی می شود قیمت آن در صورت شکست سطح مقاومت ۱۵۱۲ به سوی سطح مقاومت ۱۵۲۴ افزایش یابد و این موضوع را شکسته شدن سطح مقاومت ۱۴۹۶ و تثبیت قیمت آن در بالای سطح حمایت ۱۴۷۹ نشان داده است.

همانطور که در چارت پایین دیده می شود این سطوح مقاومت و حمایت هر یک به ترتیب بر روی خطوط فیبوناچی پروجکشن ۱۳۸٫۲ درصدی و ۱۱۴٫۶ درصدی از یک موج صعودی (c) از سطح ۱۲۶۵ تشکیل شده اند و حرکت اصلاحی که در برخورد به این سطح حمایت اتفاق افتاده شامل سه موج می باشد و تا کنون دو موج آن تکمیل شده است.

فیبوناچی پروجکشن ابزاری مانند فیبوناچی اکستنشن می باشد و نقاط بازگشت بیش از ۱۰۰ درصد بازگشت هر موج را نمایش می دهد با این تفاوت که میزان بازگشت تصحیح قیمت در یک موج برای بدست آوردن نقاط بالای ۱۰۰ درصد آن روند اهمیت دارد. در نمودار زیر همانطور که دیده می شود قیمت جهانی اونس طلا نسبت به نقاطی که با فلش مشخص شده عکس العمل نشان داده است.

در چارت پایین قیمت جهانی اونس طلا هم اکنون در موج c قرار گرفته است که در این موج قادر است در صورت شکست سطح مقاومت ۱۵۱۲ خود را تا سطح ۱۵۲۴ بالا بکشاند و چنانچه این سطح مقاومت نیز شکسته شود باعث تقویت قیمت آن به سطح مقاومت بعدی ۱۵۴۶ خواهد شد. این در حالی است که در حرکت نزولی چنانچه سطح حمایت ۱۴۸۸ با قدرت شکسته شود و کندل دو ساعته پایین آن بسته شود منجر به کاهش قیمت آن به سطوح ۱۴۷۹ و ۱۴۵۲ خواهد شد.

در بررسی چارت یک ساعته خطوط فیبوناچی ریتریسمنت از روند صعودی ۱۲۶۵ به ۱۵۵۷ سطح حمایت قیمت را بر روی ۱۴۸۸ نشان می دهد که این سطح بر روی خط فیبوناچی ریتریسمنت ۲۳٫۶ درصدی وجود دارد که این سطح در کنار سطح ۱۴۷۹ مانع از کاهش بیشتر قیمت جهانی اونس طلا شده اند. از این رو این احتمال قویا وجود دارد که قیمت آن در صورت عبور از سطح مقاومت ۱۵۱۲ تا سطوح ۱۵۲۳ و ۱۵۳۶ افزایش داشته باشد.

فیبوناچی ریتریسمنت ساده ترین و کاربردی ترین ابزار از گروه خطوط فیبوناچی ها می باشد و عموما زمانی که بازار در روندی خاص حرکت می کند در بازه هایی تمایل به بازگشت و تصحیح نسبت به قیمت های قبلی دارد اما پس از مدتی تمایل به ادامه روند غالب پیدا می کند.

درصدهای تصحیح بازگشت روند به ترتیب ۷٫۰۰ – ۱۴٫۶ –  ۲۳٫۶ – ۳۸٫۲ – ۵۰ – ۶۱٫۸ – ۷۶٫۴ – ۸۶٫۴ و ۱۰۰ درصدی در چارت پایین مشخص شده اند. نکته دیگر در مورد رسم ابزار فیبوناچی ریتریسمنت این است که همیشه از سمت آغاز روند به انتهای روند ترسیم می شود. در نمودار پایین، روند احتمالی حرکت آتی قیمت جهانی اونس طلا و هدف های بعدی آن به وضوح مشخص شده اند.

از نظر تحلیل بنیادی در آستانه نشست بانک فدرال رزرو آمریکا که انتظار می رود فردا شب نرخ بهره کاهش یابد در شرایط فعلی سرمایه گذاران از انجام معاملات عمده خودداری کرده اند و به همین دلیل در قیمت جهانی اونس طلا شاهد ثبات نسبی بین سطوح ۱۵۰۰ و ۱۴۸۸ تا بدین لحظه هستیم.

فردا مهمترین تمرکز بازار ، برگزاری نشست FOMC (شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی ایالات متحده) است و انتظار می رود نرخ بهره بانک فدرال رزرو آمریکا از %۲٫۲۵ به %۲٫۰۰ کاهش یابد. این اقدام دومین کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی خواهد بود و پیشتر نیز بانک مرکزی آمریکا آخرین بار در جولای ۲۰۰۸ نرخ بهره را کاهش داده بود.

در حال حاضر همه در این انتظار هستند تا ببینند فردا بیانیه همراه اعلام نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و مواضع آقای جرومی پاول رئیس بانک فدرال در کنفرانس مطبوعاتی نسبت به سیاست های پولی آینده چگونه خواهد بود. کاهش احتمالی نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا از قبل تاثیر خود را بر بازار گذاشته است و به عبارتی پیش خور شده است و معامله گران بازار بدنبال آن هستند تا ببینند که سیاست آینده بانک مرکزی آمریکا چگونه خواهد بود.

نمودار روند تغییرات تایم فریم ۱ ساعته قیمت جهانی اونس طلا

نمودار روند تغییرات تایم فریم روزانه قیمت جهانی اونس طلا